Klausimai – atsakymai

Įvairių sričių žinovai, žurnalo ,,Raktas” draugai mielai atsakys į Jums rūpimus klausimus apie tarpusavio santykius, dvasinį tobulėjimą, meditaciją, sveikatą ir sveiką gyvenseną, vegetarinę mitybą ir kitus su saviugda ir savęs pažinimu susijusius klausimus.

Specialistui atsakius į Jūsų klausimą, atsakymą rasite šiame skyrelyje

Atsakyti klausimai

Būtų įdomu plačiau sužinoti apie reprodukcinės sistemos gerinimą, hormonų subalansavimą, moterų nevaisingumo (dėl hormonų disbalanso) gydymą natūraliomis priemonėmis.

Ajurveda išskiria 7 audinių vystymosi lygius. Reprodukcinis audinys – Šukra (shukra) yra visų kitų šešių audinių „esencija”. Sveiką reprodukcinį audinį turinčių švyti tiek akys, tiek oda.

 

Šis organizmo audinys yra mūsų DNR, kuri persmelkia kiekvieną ląstelę ir kas sekundę atnaujiną turimą informaciją apie organizmą tikslu perduoti tai palikuonims. Nuo Šukros kokybės priklauso mūsų gyvybinė energija – Odžas.

 

Vyrų reprodukcinis audinys yra sėkla – sperma, moterų – kiaušialąstės ir Bartolinio liauka.

 

Reprodukcinio audinio sutrikimo priežastys:

 

– neramus protas gyvenant strese, įtampoje, sutrikus miegui, persidirbant ir pan.;

 

– netinkama mityba valgant greitą, įvairiais maisto priedais bei seniai gamintą maistą, pusfabrikačius;

 

– išsiderinusios došos – kūno konstituciniai tipai. Tai įtakoja gyvenimo tempas, mityba neatsižvelgiant į savo dominuojančią došą bei sezoną, dienos laiką;

 

– nutukimas;

 

– neteisingas lieknėjimas, kai iš raciono pašalinami lytinių ląstelių    gamybai būtini sveiki riebalai;

 

– daugybė seksualinių kontaktų, kas vakarietiškoje visuomenėje  skatinama ir laikoma madinga;

 

– dėl gyvenimo mieste nutrauktas ryšys su Motina Žeme – beveik nevaikščiojama basomis, jos neliečiame ir rankomis dirbdami lauko darbus;

 

– toksinais blokuoti energiniai kanalai;

 

– organizmo toksinai: alkoholis, nikotinas, narkotikai, psichotropiniai ir panašūs vaistai.daugybė seksualinių kontaktų, kas vakarietiškoje visuomenėje  skatinama ir laikoma madinga;

 

Šio audinio sutrikusios funkcijos atstatymas sudėtingas, nes gydomos giluminės priežastys. Kelias nuo praryto kąsnio iki reprodukcinės ląstelės pasigaminimo trunka apie mėnesį.

 

Gydymas indvidualus:

 

– mitybos keitimas;

 

– proto raminimui dvasinės praktikos, meditacija, joga. Ajurvediniai masažai ne tik ramina protą, mažina streso  foną,  bet ir balansuoja išsiderinusias došas, detoksikuoja;

 

– organizmo valymas, kuris prieš pasikviečiant naują sielą į savo šeimą Ajurvedoje ir sveikiems labai rekomenduojamas. Jį turėtų atlikti abu būsimi tėveliai;

 

– ajurvediniai žoliniai preparatai.

 

Gydytoja, sveikos mitybos ir gyvensenos konsultantė, Ajurvedos žinovė ASTA KETURKIENĖ.

Girdėjau, kad galima odai naudoti aliejus. Noriu jais tepti nosies ertmes, tik nežinau kokie aliejai tinka. Ar reikia pirkti specializuotose parduotuvėse, ar maisto prekių parduotuvėse?
Jūs girdėjote teisingai. Kasryt prieš dušą savo kūną reiktų įsitrinti šiltu aliejuku. Nosis yra vartai į smegenis, ji yra viena iš penkių juslių. Visas jas visas reiktų kruopščiai prižiūrėti. Priklausomai nuo problemų pobūdžio, yra daug įvairių specialių aliejų nosiai, tačiau Jums, manau, pakaktų kas vakarą į kiekvieną nosies šnervę įsilašinti po 2 – 4 lašus šalto spaudimo nerafinuoto migdolų aliejaus. Jis sutepa nosies gleivinę, ramina ir gerina užmigimą bei miegą, valo nosies ertmę. Tokia procedūra ypač tinkama turintiems išsiderinusią vata došą. Minėtas aliejus parduodamas specializuotose aliejaus parduotuvėse.
Įsilašinti aliejų reikia gulint ant nugaros arba atlošus galvą pirmiau į vieną šnervę, pvz., dešinę. kairę pirštu užspaudus per dešinę giliai įkvėpti. Tą patį veiksmą pakartoti su kita šnerve. Pabaigoje naudinga pasimasažuoti nosies nugarėlę bei kaktą, veidą skruostikaulių sritis, siekiant, kad aliejukas pasiskistytų tolygiai.

 

Gydytoja, sveikos mitybos ir gyvensenos konsultantė, Ajurvedos žinovė Asta Keturkienė
Jau ketvirti metai prižiūrim, slaugom senus vyro tėvus. Vyras net buvo priverstas atsisakyti darbo, nes sunku buvo viską suderinti. Aš taip pat netekau darbo (etatų mažinimas). Esam pavargę, niekas mums nepadeda. Žinome, kad galima senukus keturiems mėnesiams paguldyti į slaugos ligoninę. Tačiau mes bijome, kad tėvams bus sunku apsiprasti su pasikeitusia aplinka. Norėtume nors savaitei ištrūkti prie jūros. Žinau, kad tėvai yra šventas reikalas, bet patiems jau sveikatos ir kantrybės pritrūksta.... Ir kaltės jausmas neretai aplanko, kai taip pagalvoju. Bet jau ir su anūkais pritrūksta laiko pabendrauti, nebelankom jokių renginių, draugai nebekviečia, nes atsisakom pas juos važiuoti. Vis kankina klausimas, ar reikalinga tokia auka tėvams.... Klausau Torsunovo, Gadeckio, Rami Blekto paskaitų, visi jie kalba apie pareigą tevams, bet nelengva konkrečioje situacijoje... Ir dar noriu pasakyti, kad senų žmonių slaugymas mus persekioja nuo jaunystės: slaugiau močiutę ir patėvį.

Šventraščiai sako, kad nėra tokio užmokesčio, kurį vaikai galėtų užmokėti savo tėvams už tai, kad jie juos pagimdė ir užaugino. Prižiūrėdami savo tėvus, Jūs su kiekviena diena tampate dorybingesni. Jeigu nuvažiuotumėte prie jūros ir ten praleistumėte laiką, kaip Jūs sakote ,,ilsėdamiesi“, o tuo metu tėvai būtų slaugos ligoninėje – tai būtų nuodėmė.

Gal kaip tik tuo metu, kai jie bus ligoninėje jie mirs… O mirti svetimoje vietoje yra labai baisu, jeigu žmogus tam yra nepasiruošęs. Jūsų problema daugiau tame, kad Jūs nejaučiate laimės savo gyvenime ir tą laimę tikitės surasti kažkur išvykę. Tačiau mūsų laimė yra ne jūra, ne kalnai ir ne miškas. Tai tik iliuzija, kad kažkur nuvykus tapsite laimingesni. Jūsų pačių laimė jau yra Jūsų viduje. Jums tik reikia atverti savo širdis. Todėl, norint būti laimingu ir jaustis laimingais esant namuose, Jums reikia kasdien pasimelsti. Kartokite ,,Tėve mūsų“, ,,Sveika Marija“ arba Harė Krišna Mahą Mantrą. Jeigu Jūs savo dvasinei praktikai kasdien skirtumėte po dvi valandas, laimės pojūtis pasireikštų iš karto.

Beje, kaip mes prižiūrime savo tėvus, taip mus irgi kažkas prižiūrės senatvėje.

Būkite laimingi.

 

Jūsų tarnas Anantara das

Visada stengiausi dėl šeimos, vaikų, bendros buities. Visada rūpėjo tik jų problemos, Tik dabar supratau, kad buvau užmiršęs patį save. Vaikai užaugo, žmonai taip pat tapau neįdomus. Esu pasimetęs, sutrikęs, nežinantis ko aš pats noriu ir ko griebtis.

Brangus žmogau, ačiū Dievui, kad pagaliau susipratote paklausti ką toliau daryti! Mes turėtume nuo pat gimimo klausti ką daryti šiame pasaulyje… Tačiau šalia mūsų nebūna mokytojų, kurie pamokytų mus klausti kas yra svarbiausia gyvenime ir tuo pačiu atsakytų į tokius klausimus. Svarbiausia žmogaus gyvenimo misija – pamilti Dievą. Visa kita – praeina, visa kita – labai laikina. Jūs išgyvenote jau du savo gyvenimo periodus. Liko dar du paskutiniai, kurie yra patys sunkiausi. Sunkūs jie tuo, kad jeigu Jūs nežinote elementarių šios Visatos dėsnių, tai bus sudėtinga išgyventi visus išbandymus senatvėje. Todėl, kol dar turite jėgų, kol dar kyla tokie klausimai, ieškokite dvasinio mokytojo. Tik dvasiškai save realizavęs žmogus gali parodyti Jums gyvenimo kryptį ir atsakyti į visus kylančius klausimus. Vienam įveikti šį materialų pasaulį niekaip nepavyks. Jūs randatės materialiame vandenyne ir visos valtys, kurios buvo šalia Jūsų (žmona, vaikai, jaunystė, draugai) jau paskendo. Jus gali išgelbėti tik kitas laivas, kurį vairuoja dvasinis mokytojas. Jums reikia tokio dvasinio mokytojo, kuris vestų Jus pas Dievą. Tik priėmus į savo gyvenimą dvasinį mokytoją nurims Jūsų protas ir taps aišku kaip toliau gyventi. Kol neturite dvasinio mokytojo skaitykite šventraščius – Bhagava Gitą, Šrimad Bhagavatam, nueikite į šventyklas, klausykitės internete dvasinių paskaitų, kasdien linkėkite visiems laimės, kasdien melskitės rožančių arba kartokite Maha mantrą su džapa mala, susiraskite dvasingą žmogų, kuriam galėtumėte atverti savo širdį ir Jums tikrai palengvės.

 

Jūsų tarnas Anantara Das

,,Laba diena. Negaliu atsikratyti nereikalingų minčių, kurios gadina gyvenimą ir santykius. Nutariau išbandyti meditaciją, bet nežinau ar teisingai formuluoju teiginį : aš ignoruoju mintis apie asmenis.... arba - aš ignoruoju asmenis su kuriais... Nežinau kurią frazę rinktis, o gal jos abi neteisingos, nors jokių neiginių jose nėra. Tad tikiuosi, kad pagelbėsit.
Laba diena,
Teisingai pasielgėte, kad norėdama (-s) atsisakyti tam tikrų minčių, pasirinkote meditaciją. Tik….
medituojant nereikia formuluoti iš viso jokių teiginių. Meditacija – tai visa ko paleidimas, tai yra, kai
leidžiate viskam ir bet kam tiesiog būti – ar tai būtų mintys, ar pojūčiai kūne, ar emocijos, jausmai. Tikėtina,
kad iš pradžių, pradėjus medituoti, kaip tik tos mintys, kurių norite atsisakyti, jus ir atakuos. Ir visas menas čia –
leisti joms tiesiog būti, stebėti jas ir NESIPRIEŠINTI. Turbūt esate pastebėję, kad proto lygmenyje egzistuoja toks dėsnis –
kam priešiniesi, tas dar stipriau laikosi. Tai yra, jeigu priešinatės kažkokioms mintims, jos vis stipriau atakuoja, jeigu priešinatės
nemigai, tampa dar sunkiau užmigti, jeigu dedate pastangas norėdami ką nors prisiminti, darosi sunku prisiminti. Prisimename, tada, kai
atsipalaiduojame ir apie tai daugiau negalvojame, užmiegame, kai nustojame priešintis nemigai ir t.t.
Tiesiog atsisėskite patogiai tiesesniu stuburu, užsimerkite ir atsipalaiduokite, niekam nesipriešiname, leidžiame viskam vykti ir švelniai tieisog stebime.
Tarsi stebėtume vaizdą už lango, kur pilna visokio įvairaus veiksmo. Stebime ir nevertiname. Galbūt prireiks
šiek tiek laiko, kol įvaldysite meditaciją, tačiau jeigu reguliariai ją taikysite, tikrai išsilaisvinsite nuo kankinančių minčių arba jos tiesiog
nustos jus kankinusios.
Aišku, labai rekomenduoju išmokti meditacijos iš mokytojo, kuris išmano meditacijos meną.
Sėkmės ir užsispyrimo, o paskui tiesiog paleidimo!
Jurga Piekutė, „Gyvenimo meno” antistresinių programų mokytoja
Ačiū už kalbos poveikį, Gal turit žinių apie gydymą dainavimu. Išmokęs išgauti atitinkamus obertonus, pagerinau regėjimą, sąnarių darbą, išsigydžiau nuolatinę slogą. Ieškau žinių apie konkrečių dainų gydomąjį poveikį.
Patiriu dainavimą, kaip vieną iš prigimtinės, natūraliosios savigydos / savireguliacijos formų. Šiuo atveju, tai nėra tam tikrų dainų ar garsų sąmoningas dainavimas, bet greičiau vokalinė ekspresija kylanti iš vidinės prigimties būti darnoje, būti sveiku. Panašiu būdu gali būti „atliekama” vokalinė terapija kitam žmogui.
Kitas būdas, jei pasidomėtume Bija Mantra ir Kototama, rastume žinių apie garsines vibracijas atitinkančias tam tikras vibracijas egzistuojančias visatoje. Šių garsinių virpesių tarimas tiesiogiai, atitinkamai veikia žmogaus fizinį kūną, organus, emocijas, įvairias būsenas.

Dar vienas būdas, kada balsu daroma įtaka žmogui, tai tam tikros informacijos t.y. tekstų, dainų tarimas / dainavimas. Šiuo atveju ne tiek balsinės vibracijos atitikimas, kiek, pati intencija ir jos įtakoje balsinė vibracija taip pat informacinis turinys turi didžiausią reikšmę. Priskirčiau įvairių pasaulio religijų maldas, mantras, užkalbėjimus, lietuviškas sutartines, net ir užstalėse dainuojamą „Ilgiausių Metų”. Kalbant apie intenciją galima kalbėti kaip apie minties koncentraciją(kuri gali būti bet kokios, tame tarpe ir savanaudiškos ar net piktavališkos prigimties) ir kaip apie širdies troškimą meilėje, ir kaip junginį širdies troškimo meilėje, ir iš jos kylančios minties koncentracijos.

 

Raimondas Binkauskas

Garso terapijos praktikas

www.garsoterapija.lt

Labai sunku kažko pagalbos prašyti. Tiesiog nežinau kaip elgtis, ką daryti. Išiskyriau su draugu, mirė abu tėveliai šiemet . Žiaurūs šie metai. Jaučiu, kad klimpstu į neviltį. Sveikata blogėja. Ką daryti? Nebera vilties...

Labas,

Pirmiausiai reikia susirasti įdomių Jums knygų, kurias ryte ir vakare bent po penkias minutes skaitytumėte, tai keičia nuotaiką ir padeda dirbti su savimi.

Rekomenduoju pradžiai knygas lietuviškai dr. O.G.Torsunovas „Sėkmė ir charakteris”, taip pat Radhanatha swamis „Kelionė namo”.

Taip pat būtina rasti optimistiškų, saviugda užsiimančių žmonių ratą. Tai gali būti klubas ar draugija, svarbu, kad ten rinktųsi šviesūs žmonės. Su jais reikia kuo dažniau bendrauti.

Tokioje situacijoje reikia ieškoti kasdienės dvasinės arba psichologinės praktikos, kuri padėtų Jums spręsti vidinės depresijos problemas.

Sėkmingų Jums pokyčių.

 

Darius Ražauskas

www.esujums.lt

Likau viena su vaiku. Kai atsigavau, vis bandau ieškoti naujo gyvenimo draugo, nes šeima man yra svarbu, noretųsi turėti žmogų, su kuriuo galėčiau eiti per gyvenimą, bet vis sunkiai sekasi. Esu dėl to nerami. Sutiktas žmogus, atrodo, nelaiko manęs, bet ir nepaleidžia. Ką vis darau ne taip? Atrodo, suprantu, tobulų nera, bandau jį priimti tokį, koks jis yra.

Sveika, mieloji.

Iš tavo klausimo suprantu, kad santykiai su vaikučio tėčiu buvo sudėtingi. Nes rašai, kad „kai

atsigavai pradėjai ieškoti naujo gyvenimo draugo“. Tas skausmas niekur nedingo, jis yra giliai

tavyje. O kurti naujus santykius ant sugriuvusių pamatų labai sunku. Todėl pirmiausia, patarčiau

valyti savo nuoskaudas. Peržiūrėk visą savo gyvenimą, susirašyk visus turėtus partnerius, itin

atidžiai pažiūrėk kokie santykiai buvo su tėčiu vaikystėje, ką jausdavai. Nes pasąmoningai mes

ieškome vyro panašaus į tėtį. Ar jauteisi su tėčiu saugi? Greičiausiai ne, nes šiuose santykiuose

ieškai saugumo. Galvoji, kad jei dabartinis draugas įsipareigos jausiesi saugi ir rami. Tačiau tai tik

iliuzija. Jokie santykiai nesuteiks tau saugumo, kol viduje nejausi saugumo ir ramybės. Peržiūrėk

visus santykius su vyrais, kokios situacijos kartodavosi, pamąstyk ką turėjai išmokti.

Kai susirašysi visus partnerius, pradėk daryti atleidimo praktiką. Įsivaizduok prieš save draugą ir

kartok “Aš atsiprašau. Atleisk man. Pritariu tau, pritariu sau. Aš tave myliu“. Kartok tol kol pajausi

tam žmogui meilę, ramybę. Pradžioje gali būti sunku, kilti visos nuoskaudos prisiminimai. Padaryk

tai su visu sąrašu.

Dar paminėjai, kad dėl santykių su antrąja puse nuolat nerimauji. Taigi, nerimaudama „pritrauki“

dar daugiau situacijų į savo gyvenimą dėl ko reiktų nerimauti. Tiesiog labiau pasitikėk Dievu ar

Visata ir prašyk, kad viską išspręstų tau harmoningiausiu būdu. Paleisk norą kontroliuoti, nes juk

nežinai kaip viskas turi vykti.

Tavo draugas jaučia norą, kad jis įsipareigotų, todėl ir traukiasi nuo tavęs. Dažnai moterys trokšta

kuo greičiau turėti šeimą, tačiau iš trūkumo jausmo, kad to nėra. Toks jau dėsnis, kad kuo labiau

norime, tuo trokštamas dalykas labiau tolsta nuo mūsų. Patarčiau ieškoti būdu kaip pačiai tapti

laimingai. Neklausk savęs, ką darai ne taip, o tiesiog elkis kaip sako širdis. Nustok klausyti proto,

klausyk širdies, nes ji neklysta. Pradėk mylėti save. Susirask veiklą kuri įkvepia, dalinkis tuo

džiaugsmu su savo draugu. Prie laimingos ir meile spinduliuojančios moters norės būti kiekvienas vyras.

 

Lektorė Renata Rimkevičienė

Dirbu viename darbe jau beveik trisdešimt metų, iš kurio norėjau išeiti jau po penkerių, tas noras dar ir dabar yra, bet kodėl man to nepavyksta padaryti? Kai tik intensyviau užsiimu dvasine praktika, viskas ima griūti, nebesiseka nei šeimai, nei vaikams, nei darbe. Kai įsižeminu, viskas lyg ir susitvarko, bet po kurio laiko tampa neramu, kažko trūksta ir vėl imu ieškoti kažko. Nesuprantu... Tai, ką perskaitau įvairiausiuose dvasiniuose pamokymuose, man buvo žinoma jau nuo vaikystės, bet įgyvendinti to nepavyksta, kodėl?

Sveiki,

Tai, kad norisi bėgti iš darbo rodo, kad dirbate ne pagal savo pašaukimą. Rasti darbą pagal savo

prigimtį nėra lengva. Trisdešimt metų dirbus ten pat, nėra patirtina skubėti keisti darbą, prieš tai

reikia pakeisti savo vidines vertybes, subalansuoti gyvenimą ir psichiką. Darbą reikia keisti kai

jaučiamės gerai ir viskas gyvenime sekasi.

Dėl dvasinių praktikų. Gal tai, ką praktikuojate, jums netinka, galbūt reikia pabandyti kitą kelią.

Praktikuojant dvasiškai materialūs reikalai turėtų gerėti, protas rimti, atsirasti vidinis džiaugsmas.

Jei to nėra, tai arba praktikuojame mechaniškai visokias technikas ir taisykles arba nesuprantame

šventrasčių esmės, neturime savo dvasinio vedlio. Pats žmogus sau negali būti dvasinis mokytojas,

mums kiekvienam reikia vedlio. Linkiu sėkmės tokį randant.

 

Lektorius Darius Ražauskas

www.esujums.lt

Dukrai 21m., ji serga žvyneline ir depresija. Gali būti, kad depresiją sukėlė žvynelinė. Gal galite patarti, kaip išgydyti šią ligą?

Klausimas aktualus. PSO (pasaulinė sveikatos organizacija) XXI amžių pripažino psichosomatinių

ligų amžiumi. Ajurveda teigia, kad beveik visos ligos yra psichosomatinės.

Neabejotinas ryšys tarp Jūsų dukros psichikos būklės ir žvynelinės. Ajurvedos kalba kalbant, ši

liga yra dviejų konstitucijnių tipų ­ Vata ir Pita ­ išsiderinimo pasekmė. Neteisinga mityba,

neadekvačios emocijos ir jų nulemta organizmo tarša yra Jūsų dukros ligos priežastis. Žvynelinė

pagilina depresiją, nes ji darko išvaizdą, sukelia fizinį diskomfortą, ilgainiui gali pažeisti ir

sąnarius bei nagus.

Gydymas yra sudėtingas ir ilgalaikis. Sėkmė aplanko besistengiančius. Konsultacijų metu kalbama

apie požiūrio, mitybos keitimą, dienos režimo sureguliavimą, organizmo valymo būdus. Tai

indvidualu, nes priklauso nuo kiekvieno paciento ligos eigos, gretutinių susirgimų bei organizmo

taršos. Gydymas, nustačius dominuojantį kūno tipą ir parenkant minėtus gydymo būdus

priklausomai nuo metų bei paros laiko, bus rezultatyvus, jeigu Jūsų dukra tam bus pasiryžus. Bet

kokie cheminiai vaistai ligų priežastis palieka nelytėtas, o Ajurvedinis gydymas nukreiptas būtent į

jas.

 

Ajurvedos specialistė Asta Keturkienė

Sparčiai prastėja regėjimas. Šeimos nariai visiškai neturi problemų su akimis, todėl genų kaltinti negaliu, aš taip pat visada mačiau nepriekaištingai. Keista, kad taip staiga nei iš šio, nei iš to pradėjau matyti prasčiau. Prieš mėnesį užsidėjau akinius, dabar jaučiu, kad reikia stipresnių. Niekaip nesuprantu to priežasčių. Ar gali būti, kad rega prastėja dėl baltymų trūkumo? Gydytojai sako, kad ši liga negydoma, o tik stabdoma darant operacijas. Labai noriu išsiaiškinti, kodėl tai vyksta.

Vien iš trumpo laiškelio atsakyti į Jūsų klausimus yra sunku. Aš nežinau, kokiomis ligomis esate sirgusi arba sergate – egzema, bronchine astma ir t.t. Koks streso lygis Jūsų gyvenime, kiek dirbate kompiuteriu, žiūrite televizorių? Ar vartojate alkoholį, gal geriate daug kavos, ar rūkote? Ar Jus vargino akių konjuktyvitas, blefaritas? Logiška akių problemų priežastimi Ajurveda įvardina vieno iš mūsų konstitucinių tipų – Pita došos – disbalansą. Jūsų akių ligos progresavimui stabdyti, o gal net ir regėjimo atstatymui turėtų pagelbėti akių vėsinimo procedūros, kai kurie žoliniai ajurvediniai vaistai, akių joga. Ajurvediniai viso kūno masažai su Shirodhara padės tiek viso kūno, tiek galvos srityje esančių organų (akių taip pat) įtampai šalinti. Akių problemas ženkliai mažina Nasya karma procedūra. Akis sveikatina:1) sezamo aliejus lašinimas į nosį – po 3 lašus į kiekvieną šnervę rytais; 2) šilto ekologiško lydyto svieto ghi 2 lašai į kiekvieną akį vakarais. Be abejo, labai svarbu sveikai pagal savo konstitucinį tipą maitintis bei praktikuoti meditaciją, pranajamą (kvėpavimo pratimus). Įtampą mažina vandens procedūros.

Kiekviena problema arba liga mums duodama ne veltui, idant mes suprastume, ką ne taip darome. Nepanikuojant, o susitaikius su problema yra daug lengviau pasveikti. Geros kloties ir džiugios kasdienos.

Ajurvedos specialistė Asta Keturkienė

Prieš aštuonis mėnesius man buvo diagnozuota nepagydoma centrinės nervų sistemos liga – išsėtinė sklerozė. Ši liga sudėtinga, su labai liūdna ateities perspektyva. Šiuo metu man dvidešimt devyneri. Liga pasireiškė iš karto po gimdymo ir mano prastėjanti sveikata smarkiai pritemdė visą pirmagimio auginimo ir šeimos kūrimo džiaugsmą. Tuo pat metu, šalia pasikartojančių atkričių prasidėjo depresija ir nuolat blogėjanti fizinė sveikata. Tapau pikta, irzli, baili, neįdomi nei sau, nei savo aplinkai. Pablogėjo santykiai su vyru, dabar nedaug trūksta iki skyrybų. Jų priežastimi, kaip sako mano vyras, neūbtų mano liga, tačiau mano charakteris. Jau neatskiriu, ar aplinkybės mane pavertė tokia, ar tokia buvau visada. Norėjau paklausti, dėl kokių priežasčių (ne medicininių) ir kokio tipo žmonės suserga panašiomis neurologinėmis ligomis? Ką turėčiau suprasti ir ką įžvelgti savyje tam, kad ne kenkčiau sau ir aplinkiniams, bet padėčiau?

Išsėtinė sklerozė gal ir nėra visiškai pagydoma, tačiau, sergant šia liga, kaip ir daugeliu kitų ligų, galima gyventi pakankamai laimingai. Juo labiau, jeigu turite tokį nuostabų vyrą, kuris nesiskiria dėl ligos. Tuo tarpu dėl netinkamų charakterio bruožų paliekamos ir fiziškai sveikos gražuolės…

Šia liga serga mano vaikystės draugė. Ji taip pat prasidėjo po gimdymo. Pažinojau ir kitą žmogų, sergantį šia liga. Jie labai skirtingai reagavo į šią ligą ir pasekmės taip pat buvo labai skirtingos. Jiems abiem buvo duotas visiškai tokia pati galimybė. Jie abu galėjo keisti mąstymą, požiūrį, vertybes ir stengtis. Tačiau jų pasirinkimai buvo skirtingi. Moteris dabar gyvena puikiai.

Egzistuoja tam tikros vidinės išsėtinės sklerozės priežastys. Emociniai blokai atsiranda tada, kai žmogus, norėdamas išvengti kančios, tam tikrose situacijose tampa grubesnis. Kai jis praranda lankstumą ir nenori prisitaikyti prie kito žmogaus ar situacijos. Jam atrodo, kad kitas ar kiti groja jo nervais ir tada atsiranda pyktis. Išėjęs už savo galimybių ribų, žmogus pasimeta ir nebežino kur toliau judėti.

Sklerozė taip pat paveikia ir tą, kuris stovi vietoje, nesivysto. Toks žmogus nori, kad juo rūpintųsi, tačiau gali slėpti šį poreikį, kadangi nenori pasirodyti nesavarankišku arba „užkrauti kitam bėdą“. Toks žmogus dažniausiai siekia tobulumo. Jis nori bet kuria kaina patikti. Suprantama, kad pasiekti tobulumą neįmanoma, todėl savo klaidas šis žmogus teisina taip, kad pats gyvenimas nėra toks tobulas, kokio jam norisi. Jis gali niurzgėti dėl to, kad kitiems sekasi žymiai geriau, nors jie ir mažiau stengiasi.

Egzistuoja ir psichiniai blokai: kuo sparčiau liga vystosi, tuo greičiau žmogus priverstas reaguoti ir veikti. Sergančiojo kūnas reikalauja, kad jis leistų pasireikšti prigimtiniam švelnumui ir nustotų būti „sausas“ sau ir aplinkiniams, leisti sau būti emociškai priklausomu, kol liga nespėjo to pilnai padaryti. Žmogus niekam nieko neturi įrodyti. Baimė, kad galime nepatikti, trukdo būti savimi.

Liga taip pat gali kilti dėl nusivylimo mama arba tėčiu, nenorint būti panašiu į jį/ją. Šiuo atveju svarbiausias yra atleidimas ir priėmimas.

Ką reikėtų daryti?

Būdų yra daug, pamėginsiu aprašyti vieną iš jų:

*Visų pirma, reikia suvokti, kuo Jūs kaltinate save ar kitą žmogų ir nustatyti, kokie išgyvenimai visa tai lydi.

*Prisiimti atsakomybę. Būti atsakingai – tai reiškia suvokti, kad visada turite pasirinkimą – reaguoti su meile ar su baime. Ko Jūs bijote? Dažniausiai žmonės bijo būti apkaltinti tuo, kuo kaltina kitą(-us).

*Suprasti kitą žmogų ir nuraminti įtampą. Kad tai įvyktų, turime kurį laiką „avėti kito žmogaus mokasinus. Įsivaizduokime save jo vietoje ir išjauskime jo/jos motyvaciją. Galbūt tas žmogus kaltina ir save, ir Jus tuo pačiu, kuo ir Jūs jį kaltinate. Jis/ji bijo taip pat, kaip ir Jūs.

*Atleisti sau. Tai vienas svarbesnių atleidimo etapų. Atleisti sau – leisti pasireikšti savo baimei, silpnumui, leisti sau turėti trūkumų, kentėti ir pykti. Priimti save tokią, kokia šią akimirką esate ir tvirtai žinoti, kad tai – laikina būsena.

*Ieškoti širdyje jausmo, noro atsiprašyti, atgailauti. Jeigu mintyse Jūs įsivaizduojate tą žmogų, kurio reikėtų atsiprašyti ir jaučiate laisvės jausmą, tuomet esate pasiruošusi tai daryti garsiai, jei ne – toliau bandykite tai padaryti mintyse.

*Sekantis etapas, kai jau esate pasiruošusi atsiprašyti. Susitikusi su žmogumi, papasakokite jam apie savo išgyvenimus ir atsiprašykite, kad smerkėte jį, kritikavote ir t.t. Sakyti tam žmogui, kad Jūs pati sau atleidote, galima tik tuo atveju, jeigu Jūsų apie tai paklaus.

Yra dar vienas pasiūlymas, kuris veikia nepriekaištingai.

Kiekvieną vakarą rašykite į gražią užrašų knygelę nors po penkioliką padėkų. Ieškokite už ką dėkoti Dievui, dėkokite žmogui, dėkokite ir ieškokite dėkingumo jausmo giliai širdyje.

Dvidešimt devyneri metai – stiprių ir dažnai labai skausmingų pokyčių metas. Prisiminkite, kad niekas šiame pasaulyje nevyksta amžinai, viskas kinta, išskyrus sielą, išskyrus tai, kas amžina – santykis su Dievu! Atminkite, jeigu Jums likimas davė ligą, jeigu turite nenorimus charakterio bruožust, vadinasi, turite ir jėgų visa tai keisti. Sunkumai mums suteikiami tik tam, kad, spręsdami juos, taptume geresniais nei esame šiandien. Jūs galite keistis, Jūs turite jėgų, tereikia prašyti pagalbos, ką dabar ir padarėte.

Ieškokite šviesos, ieškokite padėkos ir tai keis Jūsų gyvenimą!

 

Eglė Giedrienė

Laukiame daugiau jūsų klausimų.

    Jūsų vardas

    Jūsų el. pašto adresas

    Jūsų klausimas

    captcha