19 Bal Panyras

Naminis sūris – panyras

 

Jūs ar jūsų namiškiai – vegetarai? Vegetariška virtuvė – ne tik madinga, bet ir naudinga.

Mes padėsime paįvairinti jūsų stalą skaniais ir naudingais vegetariškos virtuvės patiekalais. Jūs pasimėgausite lengvu ir paprastu patiekalų gaminimo procesu, o paskui – subtiliu jų skoniu. Atminkite, kad vegetarų virtuvė padės kūnui įgauti lengvumo ir darnos!

Greičiausiai nėra nė vienos rūšies sūrio, kuris galėtų konkuruoti su indiškos virtuvės saldaus pieno sūriu, hindi kalboje vadinamu paneer.

Tai nuostabus, naudingas ir nesunkiai pagaminamas tautinis indų virtuvės patiekalas. Jame nėra cholesterolio, užtat jis naudingas sveikatai. Palepinkite save mažu stebuklu arba nustebinkite juo savo svečius.

Šis sūris lengvai ir greitai gaminamas, yra subtilaus skonio ir daug kur naudojamas, nors jį galima patiekti ir kaip atskirą patiekalą.

 

SUDĖTIS:

  •  Pienas (geriausia naminis, bet tiks ir kokybiškas iš parduotuvės) – 1 l,
  •  Kefyras (šiame recepte mes naudojome kefyrą, bet taip pat tiks ir citrinų sultys, „gyvas“ jogurtas, rūgščios išrūgos, citrinų rūgštis) – 150 ml.

 

Užkaičiame pieną storadugniame puode. Kai tik pienas užverda, nuolat maišydami plona srovele pilame kefyrą. Po poros minučių varškė atsiskiria ir pakyla nuo išrūgų. Dabar laikas pasinaudoti marlės skiaute: perkošiame puodo turinį – atskiriame varškę nuo išrūgų. (Čia procesą būtų galima ir užbaigti greit suskanaujant gautą gardžiausią varškę.) Bet mūsų tikslas – panyras, todėl tęsiame. Stipriai užrišame marlės skiautę su varške ir…

…dedame po savadarbiu slėgtuvu, pvz., vandens pripildytu puodu. Po keleto valandų varškės grūdeliai sulips į vientisą masę, ir gausime puikų panyro sūrį, kuris Indijoje naudojamas kaip daugelio patiekalų pagrindas arba kaip atskiras patiekalas.

DAR ŠIS TAS…

Kad paverstume vieną litrą pieno varške, reikės:

  • 2 v. š. citrinų sulčių
  • arba 1 a. š. citrinų rūgšties,
  • arba 150 ml „gyvo“ jogurto (galima naudoti kefyrą),
  • arba 250 ml išrūgų.

Beje, neišpilkite išrūgų! Jas galima panaudoti gaminant skaniausius gėrimus, pilti į tešlą vietoj vandens, išvirti puikius barščius arba sriubą, arba ilgiau parauginus naudoti pieną paverčiant varške.

 

Keptas panyras

Štai vienas iš daugelio patiekalų, kurį galima pagaminti iš panyro:

SUDĖTIS:

  •  Pienas (reikalingas net ne pienas, o iš jo pagamintas panyras. Kaip jį pasigaminti, rasite mano ankstesniame recepte) – 1 l
  •  Sviestas ghee (šiuo lydyto sviesto receptu mes greit pasidalinsime su jumis, o kol kas vietoj jo galite pilti bet kurio augalinio aliejaus) – 1 a. š.
  •  Kmyniniai kuminai (kitaip vadinami Romos, Egipto arba indiškaisiais kmynais, zira) – 0,5 a. š.
  •  Druska – 1/4 a. š.
  •  Juodieji pipirai (malti) – 1/8 a. š.
  •  Ciberžolės (tikrai daugeliui pažįstamas šis puikus prieskonis) – 1/4 a. š.
  •  Petražolių lapeliai (Indijoje pirmenybė teikiama kalendroms, bet jas galima pakeisti mums labiau pažįstamomis petražolėmis) – 1/2 a. š.
  •  Grietinė (tiršta) – 1/8 stiklinės

 

Taigi imamės darbo! Pasiruoškim visus ingredientus. Regis, dėl jų viskas aišku, tačiau dar kiek pakalbėkime apie panyrą (naminį sūrį) ir sviestą ghee. Panyras – tai slėgta varškė, gaunama pieną paveikiant natūraliomis rūgštimis. Tai gali būti ir citrinų sultys, ir rūgščios pasukos, ir kefyras, ir grietinė, ir jogurtas. Šiam patiekalui naudosime neslėgtą panyrą, jis patiekale bus minkštas ir malonus. Ghee – tai lydytas grietinėlės sviestas. Jis gaminamas ilgai kaitinant sviestą ant silpnos ugnies, nugriebiant putas ir iškilusias kietąsias daleles, prižiūrint, kad nepridegtų nuosėdos. Po kelių valandų sviestas pasidaro skaidrus kaip gintaras, nepakartojamo riešutų aromato. Dabar sviestą reikia perkošti per marlės skiautę ir išpilstyti į indus. Toks sviestas nepridega, skirtingai nei kiti augaliniai ar gyvuliniai riebalai, taip pat jis nepaprastai skanus ir be galo naudingas. Ajurvedoje ghee laikomas viena svarbiausių gydymo priemonių. Vėliau mes pasidalinsime ir šios stebuklingos „Dievų dovanos“ receptu, o kol kas jūs drąsiai galite pakeisti jį bet kuriuo aliejumi.

 

Įdedame ghee į keptuvę (arba į puodą su nepridegančiu dugnu), kaičiam ant didelės ugnies, įberiame kmyninių kumynų ir nuolat maišydami kepame iki parusvės. Kepinant kumynus sviestas prisigeria stebuklingo jų aromato.Sudedame panyrą, suberiame druską ir ciberžoles. Išmaišom ir… nuolat maišydami kepiname dar keletą minučių, paskui nuimame nuo ugnies.

Dabar sukrečiame grietinę, įberiame maltų juodųjų pipirų ir gerai viską išmaišome.

Sudedame viską į kitą indą ir apibarstom smulkintomis šviežiomis petražolėmis arba kalendromis.

Skanaus!