gurdzijevo_sokiai

Gurdžijevo šokiai

Miroslava Didžiokienė

 

JUDESIO TERAPIJA pagal Gurdžijevo šokių technikas

 

Judesys yra pagrindinis gyvybės skiriamasis bruožas. Tik gimusio kūdikio judesiai chaotiški, nekoordinuoti, staigiai kintantys. Vaikui augant jis mokosi naudotis savo judėjimo organais bei kontroliuoti jų sukeliamus pojūčius, ir kartu identifikuoja tuos pojūčius, išreikšdamas juos judesiais, atliekamais vis kitaip. Gerai žinome, kad visus judesius reguliuoja centrinė nervų sistema. Psichologiniai tyrimai rodo, kad kiekvienas judesys (raumenų sistemos susitraukimas) ir šio judesio sukeliamas pojūtis sąlygoja psichinės sistemos vystymąsi. Suaugusio žmogaus judėjimas tampa panašus į roboto. Smegenyse susiformavę neurologiniai ryšiai, atsakingi už atitinkamus judesius bei judesių derinius, leidžia žmogui judėti automatiškai, visiškai negalvojant ir nekontroliuojant bei nejaučiant dabarties akimirkoje atliekamo judesio bei su juo susijusio pojūčio. Atsidūrus nestandartinėje situacijoje, kada aplinkybės (pvz. paslidus) pareikalauja kitokio judesio, žmogaus kūnas dažnai pasimeta, smegenys nespėja sureaguoti ir nusiųsti impulsų į raumenis, bei dažniausiai, nugriuvus, įvyksta trauma.

Naujų judesių bei judesių kombinacijų pastovus mokymasis užpildo šią spragą. Nepamainomas pagalbininkas čia gali būti Gurdžijevo šokių judesių praktikos. Judesiai, atkeliavę iki mūsų iš rytų tautų ritualinių praktikų bei vieno iš garsiausių XX amžiaus dvasinių mokytojų Georgijaus Gurdžijevo sujungti į patrauklius ir visiems prieinamus šokius, šiandienos skubos pasaulyje mums gali duoti daug naudos. Judesių asimetrija, skirtingu ritmu ir skirtingomis kryptimis derinami rankų ir kojų judesiai mus iš automatizmo išmeta į kūrybinę erdvę, kurioje tarsi naujai atrandame gyvenimo džiaugsmą, tikrumą ir laisvę. Besimokydami bei praktikuodami šiuos judesius (šokius) mes užtikriname pagrindinių kokybiškam gyvenimui reikalingų fizinių savybių (koordinacijos ir orientacijos, pusiausvyros, lankstumo ir pan.) lavinimą. Šie judesiai – tai ir smegenų mankšta, smegenų pusrutulių veiklos harmonizavimas, įtakojantis atmintį, dėmesingumą bei emocinę būseną.

Judesys – neatsiejama gyvybės dalis. Tikslingas ir sąmoningas judesys – neatsiejama geros fizinės bei psichinės sveikatos dalis.

 

Gurdžijevo šokių mokytoja Miroslava Didžiokienė

(visuomenės sveikatos bakalauro, socialinės gerontologijos magistro kvalifikacija).

Tel. (+370) 605 83513

El. paštas: [email protected]