19 Bal Kario prieskoniai

Daugumos šalių virtuvėse prieskoniai ir įvairūs pagardai yra itin vartojami bei mėgiami. Mes neįsivaizduojame savo virtuvės be įvairiaspalvių skirtingų skonių ir nepakartojamų kvapų prieskonių. Vienas iš mėgstamiausių šeimininkių pagardų – karis, įvairių prieskonių mišinys.

Karis taip vadinamas dėl Indijoje augančio krūmo, kurio lapus indai džiovina ir naudoja kaip prieskonį. Tačiau jį reikia labai greitai suvartoti, nes iš kario kapų miltelių labai greit išgaruoja eterinių aliejų kvapas. Todėl tikrųjų kario prieskonių galima nusipirkti tik pačioje Indijoje. Bet tuose prieskonių mišiniuose, kurie atvežami ir parduodami Lietuvoje, yra visi reikalingi ingredientai, todėl juos galima drąsiai naudoti.

Kario prieskoniai įdomūs tuo, kad egzistuoja daugybė jų gaminimo būdų. Pagrindinius keturis komponentus derinant su kitais prieskoniais, karis turės vis kitokį skonį. Pvz., yra rytų ir vakarų Europos arba pietų ir vakarų Azijos kario variantai, ir visi jie naudojami ruošiant patiekalus ir jų atsargas.

Ciberžolės – pagrindinis kario ingredientas. Jos turi sudaryti ne mažiau kaip 25 % prieskonio. Ciberžolės turi ryškų kvapą ir nelabai išreikštą skonį, bet suderintos su kitais prieskoniais įgauna savitą sodrų aromatą. Kario prieskoniai nėra aštrūs, užtat labai aromatingi, todėl tinka daugeliui patiekalų.

Kario sudėtis

Priklausomai nuo recepto, į kario sudėtį, be būtinų ciberžolių, įeina kalendros – nuo 20 iki 50 %. Kario krūmo lapus gali pakeisti ožragės (10 %). Į sudėtį būtinai turi įeiti kajeno pipirai (iki 6 %). Šie keturi prieskoniai ir sudaro kario pagrindą. Vis kitokį skonį galima gauti įdedant kitokių komponentų, kurie gali sudaryti nuo 4 iki 50 % kario.

Į standartinį karį europiečiams, be keturių sudėtinių dalių, gali įeiti kmynai, o daug aštresni egiptiniai kmynai (ažgonas) skirti Azijos šalims.

Papildomai į kario sudėtį gali įeiti imbieras, cinamonas, gvazdikėliai, kardamonai, česnakai, bazilikai, mėtos, pankoliai, įvairūs pipirai, muskato riešutas ir kt. Kario sudėtis tiesiogiai priklauso nuo to, kas ir kur jį gamina. Sau tinkamus kario prieskonius išsirinkti galima atidžiai skaitant užrašą ant pakuotės.

Kario nauda. Kaip karis veikia organizmą

Kario įtaka sveikatai priklauso nuo žolių, kurių į sudėtį įeina daugiausia. Kario naudą panagrinėsime pagal jo sudėtines dalis.

Karčios ir šiek tiek gaižios ciberžolės padeda išvalyti kraują, kovoja su uždegiminiais procesais, taip pat normalizuoja kepenų veiklą. Stimuliuoja baltymų įsisavinimą, neleidžia susidaryti toksinams ir dujoms. Nudažydama patiekalą ryškia spalva suteikia estetinį malonumą.

Jei į kario sudėtį įeis kmynai ir garstyčių sėklos, prieskonis sušildys organizmą, aktyvins žarnyną ir veiks kaip šlapimą varantis vaistas. Šios savybės naudingos, jei kamuoja artritas, podagra ar  karščiavimas.

Kuminas iš organizmo šalina toksinus ir šlakus, taip pat suaktyvina virškinimo trakto darbą. Kario prieskonį, į kurio sudėtį įeina kuminas, laikyti ilgiau nei metus nepatariama, nes jis apkarsta.

Kario skonis įgavo naujų spalvų, kai į jo sudėtį pradėta dėti kalendrų. Jų aštrus ir tuo pačiu šaldantis skonis prieskoniui suteikia originalų skonį. Kalendros padeda suvirškinti maistą.

Labai dažnai karį papildo imbierais. Tai gerinanti virškinimą ir kraujo apytaką, mažinanti vidurių užkietėjimą priemonė. Taip pat imbieras mažina dujų kaupimąsi organizme.

Pankoliai naudojami nedideliais kiekiais, nes jie gali slopinti likusių komponentų skonį. Nuo jų kario prieskonis tampa klampesnis ir salstelėjęs. Jis padidina krūtimi kūdikius maitinančių motinų pieno kiekį, didina prakaitavimą.

Nedidelis maltų arba grūdeliais juodųjų pipirų kiekis kariui suteikia aštrumo. Jie turi daug chromo, todėl naudingi sergantiems antrojo tipo cukriniu diabetu. Kariui gaminti naudojami ir kitų rūšių aštrieji pipirai.

Į indiškų marinatų sudėtį gali įeiti karis su aštria, saldžiai karstelėjusia vaistine ožrage (šambala). Ji sušildo kraują ir suteikia energijos. Ypač ji naudinga moterims, nes turi daug folio rūgščių ir E vitamino. Ji padeda numesti svorio, sustiprina plaukus ir pagerina kraujo sudėtį.

Taigi karis – tai kruopščiai parinktų prieskonių derinys, naudojamas skaninant daugelį patiekalų, aktyvinantis žarnyno veiklą ir didinantis organizmo tonusą. Visai neseniai olandų mokslininkai pareiškė, kad arbata su kariu padeda numesti svorio. Bet tai turėtų būti aštrus rytietiškas prieskonio variantas.

Kario prieskoniai kulinarijoje

Dauguma namų šeimininkių Indijoje karį gamina pačios. Ir visai nesvarbu, kad kas kartą skonis būna vis kitoks – prieskonis išlieka nuostabus. Indės į karį prieskonius sudeda „iš akies“, pilnomis saujomis, ir visas sudėtines dalis sugrūda grūstuvėlyje.

Tradiciškai Indijoje kario dedama į ryžius ir daržoves. Vakaruose karis vis labiau populiarėja, o šeimininkės eksperimentuoja, išrasdamos vis naujus receptus. Juolab, kad patiekalai su šiuo prieskoniu nusidažo gražiu auksiniu atspalviu ir įgauna nepamirštamą kvapą.

Kariu galima pagardinti ryžių patiekalus, daržovių ragu, makaronus, sriubas ir kitus patiekalus.

 

Įvairių kario ir kitų prieskonių bei jų mišinių galite įsigyti www.e-darna.lt.