09 Bir Žalumynai su citrininiu padažu

Žalumynai su citrininiu padažu

 

Sudėtis (4 porcijoms):

∙ 1 citrina

∙ 2 v. š. šalto spaudimo alyvuogių aliejaus

∙ jūros druskos

∙ maltų juodųjų pipirų

∙ 500 g pavasario žalumynų

Citrininis padažas

Kuo smulkiau sutarkuotą citrinos žievelę sudėkite į stiklainėlį. Įspauskite pusės citrinos sulčių. Pridėkite aliejaus, druskos ir pipirų. Dangteliu uždengtą stiklainį gerai sukratykite. Padažas žalumynams paruoštas. Užpilą paragaukite ir pagerinkite jo skonį: kas mėgsta rūgštesnį – pridėkite citrinos sulčių, o kas – ne, pridėkite aliejaus… Vėl sukratykite.

Pirmieji žalumynai – vitaminų lobis! Galima panaudoti ir kultūrinius augalus – rūgštynes, špinatus, daržovių lapus, svogūnų laiškus, o valgomąsias gėles – patiekalams papuošti.

Laukiniai augalai yra ne tik vitaminingi, bet ir gydomieji:

∙ Takažolės

∙ Žliūgės

∙ Dobilai

∙ Dilgėlės

∙ Sidabražolės

∙ Varnalėšos

∙ Plautės

∙ Kiaulpienės

∙ Žvaginės

∙ Gysločiai

∙ Varpučiai

∙ Asiūkliai

∙ Kiškiakopūsčiai

Svarbiausia – nesuklyskite, mums reikalingi tik valgomieji augalai!

Dideliame puode užvirinkite vandenį su žiupsneliu druskos. Kol vanduo kaista, pirmuosius pavasarinius žalumynus gerai nuskalaukite, nupjaukite kietąją dalį ir šaknis. Supjaustykite juostelėmis ir porai minučių įmeskite į verdantį vandenį. Žalumynai turi išlaikyti ryškiai žalią spalvą. Vandenį nupilkite, o žalumynus dar porą minučių palaikykite kiaurasamtyje. Ant į puodą sudėtų žalumynų užpilkite padažą ir kad jis pasiskirstytų tolygiai, gerai pakratykite. Iškarto patiekite.

Beje, tai puikus garnyras, arba salotos, arba pagrindinis vegetariškas patiekalas, o būtent citrininis padažas pirmuosius žalumynus paverčia pikantišku patiekalu.

Šis padažas tinka ir prie šviežių traškių salotų, ir prie virtų ar ant garų paruoštų daržovių, pavyzdžiui, Savojos kopūstų.